lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Yeni bir dil olarak ‘performans sanatı

Yeni bir dil olarak ‘performans sanatı

Işıl Eğrikavuk, fuardaki panelde kentsel dönüşümü eleştirdiği ‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’ projesini anlattı

Contemporary İstanbul Dialogues’un üçüncü gününde Işıl Eğrikavuk, metin ve senaryoyu bir araya getirdiği son performansı “Dönüşüm Muhteşem Olacak” üzerine konuştu.

‘Dönüşüm Muhteşem Olacak‘ projesini kentsel dönüşümün uygulandığı yerlerden biri olan Taksim üzerinden ele aldıklarını söyleyen Eğrikavuk, “Performanstaki amacımız Taksim’in dönüşümü sorunsalını tartışacak yeni bir dil yaratmaktı. Performansı kurgularken ilk aklımıza gelen Taksim’e bir hayvanat bahçesi getirip koymaktı. Piramit fikrini ikinci gün bulduk. Mısır’ın piramitleri, Yunanistan’ın Parthenon’u ve Suriye’nin Palmirasını Taksim Meydanı’nda sergilemek, komşularımızın içinde bulunduğu siyasal ve ekonomik sorunlar düşünülerek ortaya çıktı. Yunanistan’ın karşı karşıya geldiği ekonomik kriz, Suriye ve Mısır’ın iç karışıklıkları nedeniyle komşularımıza bir anlamda da yardım etmek istedik” dedi.

Işıl Eğrikavuk performansa sadece sanat platformlarında yer vermediklerini Taksim’den geçen herkesin anlamasını istediklerini belirtti: “Gerçek hikâyeye geniş ayaklı bir kurgu talk show oluşturduk. Talk show sunucusunu gerçek bir ekran yüzünden seçtik. Sonra da bir şarkı sözü yazdık. Konuşma kesiliyor ve rap sanatçısı Fuat metni şarkı şeklinde özetliyor. Dolayısıyla sunucunun, konukların kişilikleri ve anlattıkları yarı kurgu yarı gerçek haliyle bir romandan, bir mimari projeye, bir rap şarkısından bir esnaf hikayesine kadar uzandı.”
Kaynak = http://www.milliyet.com.tr/yeni-bir-dil-olarak-performans-sanati-/gundem/gundemdetay/25.11.2012/1632462/default.htm

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.