lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less An Unusual Neighborhood Tour

An Unusual Neighborhood Tour

Olağandışı Bir Mahalle Turu (2010)
An Unusual Neighborhood Tour / Olağandışı Bir Mahalle Turu (2010)

 Performance

Istanbul’s new art hub, Tophane district becomes both the place and subject of this performance. In this collaborative work Işıl Eğrikavuk and Sevinç Üçok worked intensely for three months in the neighborhood, involving its residents.

The performance is actually a tour of twelve spots, including shops, ateliers and even people’s homes chosen by the artists. The audiences are guided through a map and can visit all the spots in a given time. In each spot, there is a performance, realized by actors and the neighborhood residents.  A quilt making shop, a barber, a man’s coffee house and a real estate office are some of the stops, which are pre-arranged by the artists.

Touching on the issues of gentrification and the already-existing craftsmanship in the area, An Unusual Neighbourhood Tour took place three times in June 2010.

 

 

Tophane’yi nasıl biliyoruz? Bugünlerde ‘İstanbul’un sanat merkezi’ olarak adlandırılan bölge,  aslında arka sokaklarında var olan zanaat atölyeleri ile çoktandır sanat üretiminin göbeğinde yer alıyor.

Işıl Eğrikavuk’un Sevinç Üçok ile birlikte gerçekleştirdiği ‘Olağandışı Bir Mahalle Turu’ adlı performans, Tophane’nin diğer yüzünü bilmeyenler için gerçekten de bir tur niteliğinde.

Mahallede 3 ay boyunca her gün çalışan Eğrikavuk ve Üçok, gelen seyircileri belirledikleri 12 noktaya doğru bir tura çıkarıyor. Kendilerine verilen bir harita aracılığı ile noktaları bulmaya çalışan seyirciler, tur sayesinde alçıcı, yorgancı, berber, emlakçı, kahve ve bir ev gibi çeşitli özel alanlara girip, her biri için tasarlanmış ‘işleri’ izliyorlar. Kimi mekanlarda performans, kiminde enstalasyon ya da interaktif olarak yaratılan işler seyirciyi aynı zamanda bölgenin değişimini sorgulamaya itiyor.

Mahallelinin de gönüllü katılımı ile gerçekleşen performans Haziaran ayı boyunca 3 haftasonu, günde 2’şer tur olarak gerçekleşti.

 

Comments are closed.