lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Choreography of a Court Case/ Bir Mahkeme Davasının Koreografisi (2016)

Choreography of a Court Case/ Bir Mahkeme Davasının Koreografisi (2016)

Performance @Mo.ë, Vienna, 28.06.2016

Vienna's alternative art space mo.ë is under the threat of evacuation by the housing company Vestwerk. The space was formerly a factory and was owned by a Jewish family who produced army medallions, yet later was occupied by the Nazi's during the 2nd WW. During that period, the owner family, named Mendelbaum fled to America and changed their name to Morton. The family's son Frederick Morton later became a famous novelist and wrote this whole story in his book. The space became an alternative art and music platform in the 2000's and until its building was sold to Westwerk. Currently, there is a court case between mo.ë and the housing company regarding this evacuation process.

"Choreography of A Court Case" conceptualises the whole evacuation process of mo.ë by fictionalizing it with these real life stories,  movements, text and music. By literally drawing the architectural floor plan of the space, two performers represent the two sides,mo.ë and Vestwerk lawyers during this absurd court case. The piece is written and choreographed by Işıl Eğrikavuk and performed between her and performers and musicians based in Vienna.

With: Enrico Tomassini, Mimie Maggale, Robert Jolly, Matteo Patti, Hande Yusumut, Ahmed Shqaqi, Philip Unterreiner

 

dsc02481dsc02482dsc02491dsc02516

dsc02533dsc02556

Türkçe:

Viyana'nın alternatif sanat mekanı mo.ë, binayı satın alan Vestwerk inşaat şirketi tarafından kapatılma tehdidi altında. Çok eskiden Yahudi bir aile tarafından bir fabrika olarak işletilen bu binada o dönem ordu için madalyonlar üretiliyormuş. 2. Dünya Savaşı sırasında fabrika Nazi'ler tarafından ele geçirilince, binanın sahibi olan aile de ABD'ye kaçmış. Soyadları olan Mendelbaum'u Morton olarak değiştiren ailenin oğlu Frederick Morton, daha sonra meşhur bir romancı olup bu hikayeyi kitaplarında anlatmış. 2000'li yıllarda alternatif bir konser ve sanat alanına dönüşen mekan,  Vetswerk inşaat şirketi tarafından satın alınınca şu an kapatılma tehdidi altında. Şirketin binadan çıkartma uyarısına karşı bir dava açan mo.ë nin geleceği belirsiz.

Bir Mahkeme Davasının Koreografisi adlı performans bu mahkeme sürecini yukarıda anlatılan gerçek öykü, kurgu, dans ve müzikle birleştiriyor. Mo.ë ve Vestwerk'i temsil eden iki oyuncu bu absürd dava boyunca mekanın mimari planını yere çiziyor. Eğrikavuk tarafından yazılan ve tasarlanan oyun, sanatçı ve Viyana'da yaşayan oyuncu ve müzisyenler tarafından gerçekleştirildi.

Enrico Tomassini, Mimie Maggale, Robert Jolly, Matteo Patti, Hande Yusumut, Ahmed Shqaqi, Philip Unterreiner ile.

Comments are closed.