lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Explaining The Joke

Explaining The Joke

Bir Şakayı Açıklamak (2009)
Bir Şakayı Açıklamak (2009)

Performance @Performance Studies International Conference Zagreb, Croatia.

What happens when you have to explain a joke? Under what circumstances do we have to explain? Does the joke fail when we need to translate or explain a joke?

Moving from an accidental joke case that took place in Turkish state television in 1980’s, Işıl Eğrikavuk and Jozef E. Amado collaboratively construct a performance on the (im) possibility to explain a joke from language to language and culture to culture.

This performance was presented at a 3-hour performance event by The Institute of Failure organized by Matthew Goulish and Tim Etchells at Performance Studies International Conference Zagreb, Croatia.

Bir şakayı açıkladığımızda o neye dönüşür? Hangi durumlarda bir şaka açıklanır? Açıklanmak zorunda kalan şaka bir başarısızlık mıdır?

Işıl Eğrikavuk ve Jozef E. Amado 1980’lerde TRT’de gerçekleşen bir şaka vakasından yola çıkarak, şakaların dilden dile ve kültürden kültüre açıklan(ama)ması üzerinde çok katmanlı bir performans gerçekleştiriyorlar.

Comments are closed.