lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Infamous Library

Infamous Library

Karanlık Kütüphane   (2014)
Infamous Library/ Karanlık Kütüphane  (2014)

 Video, Text, Installation

Infamous Library (2006) , the first of Eğrikavuk’s video series, recounts the story of 12 people who were kidnapped in September 1980 by unidentified people and held captive in a library for two years from the perspective of one of the abductees.

In Infamous Library, which starts out as a video-interview, March, who is one of the 12 kidnapped people, answers questions directed at him from behind the camera.

The story of these 12 people, who have been assigned to find the subject headings given to them each day and erase them from books, is disrupted when March, who has been telling the story in English, suddenly begins to speak in Turkish. As March objects to the stories he has been telling, the video is frequently cut and turns into a double narrative. March’s memories of the library on the one hand and the discussion between March and Eğrikavuk on the other, make the video no longer just about the library, and shift its focus to stereotypical narratives attributed to the East.

Eğrikavuk had turned her video Infamous Library into a news article for the 11th Istanbul Biennial and had it published in the newspapers Radikal and Hürriyet Daily News on September 12, 2009, which was the opening date of the biennial. Unlike the video, the text was in the form of a news story told by one of the abductees, and while the newspapers could be bought at news stands, they were also disseminated at the biennial venue.

Infamous Library was also exhibited at Istanbul Rampa Gallery in 2014 as an installation. Eğrikavuk created a library of banned books, comprising an installation of 400 banned books in Turkey’s history.

 

 

Eğrikavuk’un video serisinin ilk ayağı olan Karanlık Kütüphane (2006), 1980 yılının Eylül ayında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak iki yıl boyunca bir kütüphaneye kapatılan 12 kişinin hikayesini, kaçırılanlardan birinin ağzından aktarıyor.

Bir video röportaj olarak başlayan Karanlık Kütüphane’de, kaçırılan 12 kişiden biri olan Mart, kamera arkasından kendisine yöneltilen soruları yanıtlıyor. Her gün kendilerine verilen konu başlıklarını bulup kitaplardan silmekle görevlendirilen bu 12 kişinin öyküsü, başından itibaren hikayesini İngilizce olarak anlatan Mart’ın ansızın Türkçe konuşmaya başlaması ile kırılıyor. Mart, anlattığı hikayelere itiraz ederken video sık sık kesilerek ikili bir anlatıya dönüşüyor. Bir yandan Mart’ın kütüphane anıları, diğer yanda ise Mart ve Işıl Eğrikavuk arasındaki tartışma, videoyu kütüphane hakkında olmaktan çıkarıp, Doğu’ya atfedilen kalıplaşmış hikayeler üzerine çeviriyor.

Eğrikavuk, 11. İstanbul Bienali’nde, Karanlık Kütüphane adlı videosunu metinleştirerek, bienalin açılış tarihi olan 12 Eylül 2009 tarihinde Radikal ve Hürriyet Daily News gazetelerinde yayımlanmasını sağlamıştı. Metin, videodan farklı olarak, kaçırılanlardan birinin ağzından anlatılan bir gazete haberi niteliğindeydi ve gazeteler bayilerden alınabildiği gibi, bienal mekanında da dağıtılıyordu.

Karanlık Kütüphane 2014 yılında İstanbul Rampa Galeri’de bir solo sergi olarak sergilendi. Eğrikavuk sergi için bir yasaklı kitaplar kütüphanesi kurguladı ve Türkiye’de bugüne kadar yasaklanmış 400 kitabı bir araya getirerek sergiledi.

Comments are closed.