lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Memory Museum

Memory Museum

Anı Müzesi   (2010)
Memory Museum/Anı Müzesi (2010)

Video

Haluk Köker is a coal miner, who has lived in Hamm, Germany almost all his life. After working 35 years at a coalmine, Köker decides set up Germany’s biggest coal mine museum, with a 5 million euro investment. Yet, this museum is very different than other coalmine museums in the region, as it involves no objects or photographs, but people. Köker says he will employ 4.000 retired miners and have them tell their memories to the visitors.

Memory Museum is a work about Germany’s industrial Ruhr region, once serving as the backbone of German economy. From the hundreds of coalmines only a few are left today. As the officials decide to turn the closed mines into cultural sites or museums, the region’s policy shifts from coal to culture industry. Yet, Eğrikavuk wonders; what about the Turkish immigrants, how will they find their places in this new sector?

Haluk Köker, both as a coal-miner in his real life and as an actor in Eğrikavuk’s video, answers her questions.

 

 

Haluk Köker, Almanya’nın Hamm şehrinde yaşayan 35 yıllık bir madenci. Köker, hayatı boyunca bir kömür madeninde çalıştıktan sonra tüm birikimini bir maden müzesi kurmaya adıyor. Tam 5 milyon Euroluk bir yatırımla Almanya’nın en büyük kömür madeni müzesinin kurulma hikayesi de burada başlıyor.

Köker’in müzesinin diğer müzelerden bir farkı var, adı Anı Müzesi olan bu müzede sergilenen tek şey gerçek madenciler. Köker tam 4.000 kişiyi işe alarak, onlardan gelen ziyaretçilere anılarını anlatmalarını istiyor. Müzesinin tıpkı bir fabrika gibi işleyeceğini savunuyor.

Anı Müzesi, bir zamanlar Alman endüstrisinin belkemiği olan Ruhr bölgesini konu almakta. Değişen ekonomik düzenle birlikte kapanan maden ocakları ve bölge yönetiminin madenleri kültür merkezlerine dönüştürmesi videonun ana konusunu belirliyor.

Kömür endüstrisinden kültür endüstrisine geçiş hikayenin ana eksenini oluşturuken, Eğrikavuk izleyiciye başka bir soru daha yöneltiyor. Peki bu dönüşümde Türkler’in rolü ne?  Bir zamanların işgücü sağlayıcıları, kültür alanında kendilerine yer bulabilecekler mi? Haluk Köker, hem oynadığı rol hem de gerçekten 35 yıllık bir madenci olarak bu soruları cevaplıyor.

Comments are closed.