lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Panel

Panel

Performance (2009), @LoopSpace, Seul, South
Panel (2009) Performance, @LoopSpace, Seul, South Korea

Perhaps qualified as her most theatrical work, Eğrikavuk stages a panel discussion to discuss an artist project. The panel has four speakers, an artist, a curator, a gallerist and an art historian, all present to give opinion on artist Tayeeon Choi’s recent work, ‘This is not A’.

In his project, Choi re-tells the story of the last Turkish soldier who fought in Korean war and became a celebrity upon his return home. Yet, the panel itself is actually a scenario, written by Eğrikavuk. However, all four participants are people, who in their real lives work as the characters they play; an artist, a curator, a gallerist and an art historian.

Eğrikavuk also stands on the side, guiding the panelists and stopping them every once a while in order to get their real opinions on the role they play.

The performance was realized in Korean language.

 

 

Işıl Eğrikavuk’un en teatral işi olarak nitelendirilebilecek  bu performansta, bir sanatçı paneli yaratılıyor. Panelde yer alan kişiler ise bir sanatçı, küratör, galeri sahibi ve sanat tarihçisinden oluşuyor.

Taeyoon Choi adlı Koreli bir sanatçının projesi etrafında dönen bu panelde Eğrikavuk sanatçı panellerinin içe kapalı dili ve çoğu zaman çözüme ulaşmayan tartışmalarını konu alıyor.

Choi’nin 1950 yılında Kore savaşında savaşmak için gönderilen Türk askerleri hakkında yaptığı hayali bir projenin tartışıldığı panelde, tüm katılımcılar aslında kendi oynadıkları mesleği yapan kişiler. Gerçek hayatlarında da sanatçı, küratör, galeri sahibi ve sanat tarihçisi olarak çalışan bu kişiler Eğrikavuk tarafından yazılan senaryoyu okurken, Eğrikavuk da belirli aralıklarda onları durdurup okudukları roller hakkındaki fikirlerini soruyor.

Panel Korece gerçekleşti.

Comments are closed.