lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Reporting From The Border

Reporting From The Border

Sınırdan Bildiriyor   (2006)
Reporting From The BorderSınırdan Bildiriyor (2006)

 

 

Performance, @ PiST///-İstanbul

 In this 15 minute performance, Eğrikavuk and a truck driver named Hüseyin have an online chat, which live audience can watch through a projection screen.

The audience was also able ask questions and get a report from Hüseyin in Şemdinli, an Eastern Turkish town on the border of Iraq. The performance was in 2006, following the riots happened in Kurdish-populated Şemdinli after a bomb attack blamed on secret police.

During the performance Hüseyin answered questions both from Eğrikavuk and from people in the art space about what he is experiencing as a local inhabitant of the city.

Hüseyin’s role was scripted, and his comments were targeting Turkish media’s biased and incomplete coverage on the riots. The audience questions reflected the disparity between the two parts of the country.

 

 

15 dakikalık bir süreyle kısıtlı olarak gerçekleşen bu performansta, Eğrikavuk ve Hüseyin adlı bir kamyon şoförünün internet üzerinden yaptıkları söyleşiye tanıklık ediyoruz.

Hüseyin Şemdinli’de yaşayan, geçimini Türkiye ve Irak arasında ticaret yaparak sağlayan bir şoför. PiST’in vitrinine projeksiyonla yansıtılan chat ekranı sayesinde mekandaki izleyici, Eğrikavuk ve Hüseyin arasında yaşanan konuşmaları takip edebiliyor, aynı zamanda, soru sorabiliyordu.

2006 yılında Şemdinli’de yaşanan halk ayaklanmasının akabinde gerçekleşen bu performansta, Hüseyin bir aktör tarafından oynandı. Şemdinli olayları hakkında medyanın yanlı ve eksik söylemini eleştiri amaçlı tasarlanan performansta, Hüseyin’in abartılı cevapları ile seyircinin olaylar hakkında bildiklerini sorgulaması amaçlandı.

Comments are closed.