lessphp fatal error: load error: failed to find /home/isilegrikavuk.net/httpdocs/wp-content/themes/theme53013/style.less Time To Sing a New Song- Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım (2016)

Time To Sing a New Song- Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım (2016)

 

 

 

 

 

Solo project, YAMA İstanbul (April, 2016)

In this video installation located on top of a major hotel rooftop in Turkey, I used a slogan “Eve, Finish Up Your Apple!, through which I wanted to to subvert the image projected on Eve in major single-God religions, as she is seen the cunning one that deceives Adam.

The work was censored and shut down by Turkish municipality officers three days after its opening, allegedly for causing visual pollution.

http://hyperallergic.com/297665/turkish-government-censors-video-projection-and-youth-biennial-artworks/

http://artforum.com/news/id=59889----

Eğrikavuk, YAMA için ürettiği animasyon video işi "Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım"da gündelik dilin yeni, cinsiyetler ötesi ve insancıl bir yere evrilmesi için söz alıyor. Türkiye'de bir süredir seksen ve sonrası kuşağın ürettiği yeni bir kamusal dil var. Hem alabildiğine muzip, cesur ve hayalperest, hem de her türlü anıtsallığa karşı çıkacak derecede gerçekçi ve alçakgönüllü. Beklenmedik yerlerde karşımıza çıkıp yardımımıza koşuyor. Eğrikavuk'un YAMA için ürettiği slogan bu yeni söz alma formunun önemine de dikkat çekiyor. “Havva Elmanı Bitir Kızım!” sloganında başka türlü bir anne kız diyaloğunun hayali var. Bu diyalog bize kuşaklar arasında başka türlü bir bilgi akışı olabileceğini söylüyor. Anne kızına yüzyıllardır üzerine yüklenen suçluluktan saklanmasını öğütlemek yerine bu suçluluktan kurtulmasını temenni ediyor, yediği elmadan dolayı üzerine yüklenen bu sözde sorumluluğu tersine çevirmek istiyor. Belediye (İBB) tarafından 3. gününde kapatılan iş ise bambaşka bir anlama evriliyor.

Images from response performance to the Municipality- Havva Part 2 (20.05.2016)

Photos: Nazlı Erdemirel

IMG_2730 IMG_2736 IMG_2746 IMG_2768 IMG_2784 IMG_2794 IMG_2800

Comments are closed.